CZ
EN

Lázně Beethoven Teplice

Stavba Thermalia, která je součástí Lázeňského domu Beethoven, stráží termální pramen Pravřídlo. Léčivá voda má blahodárný vliv na tělo, ovšem představuje výzvu pro použité materiály, zejména pak prosklenou fasádu a její hliníkové rámy.

Typ

HLINÍKOVÁ SKLENĚNÁ FASÁDA

Rok

2019

Místo

Teplice

Zadání

Základním požadavkem bylo navýšit kapacitu bazénů s termální vodou pro lázeňské hosty. Změna se ovšem týkala také vzhledu prostor, které se měly více blížit modernímu relaxačnímu prostředí, než domácí koupelně. Tomu mělo napomoci i zasklení, které minimalismus interiéru doplňuje o nenahraditelné denní světlo. Výzvu pak představovala termální voda, která na povrchy nepřetržitě působí. Důležitá byla také rychlost realizace – kvůli rekonstrukci byl totiž omezen provoz lázeňského domu Beethoven.

Řešení

Objekt byl realizován v roce 2019 a instalace prosklené hliníkové strukturální fasády byla hotová za 1 měsíc. Celkově se rekonstruovala původní budova lázní a proběhla také přístavba, do které byly včleněny historické prvky. Přímo u bazénu tak nalezneme původní sochu pasáčka vepřů a dívky nabírající vodu. 

Voda vřídla dosahuje teploty až 35 °C a společně s minerály působí velmi abrazivně na povrch rámů zasklení. Proto byla použita komaxitová úprava. Jedná se o speciální postup, díky kterému rám odolává vlhkosti a je vhodný do agresivního prostředí. Na míru byl vytvořen také clonicí potisk skel. Oproti původnímu plánu předsazených vitrín s vloženým motivem Teplické lvice jsme navrhli přímý sítotisk na čtyřmetrové sklo, což značně snížilo náklady na zasklení.

 

Požadavky

Modernizace a navýšení kapacit lázeňského domu

Léčivý pramen si před rekonstrukcí mohlo užívat pouhých 25 lidí. Rekonstrukcí a přístavbou objektu vznikly dva nové bazény s kapacitou až 80 lidí. 

Implementace historických a historizujících prvků

Lázeňský dům Beethoven dýchá geniem loci od dob, kdy se zde tento známý skladatel ubytovával. Cílem bylo vytvořit moderní prostředí, které v sobě však reflektuje historii a tradici teplického lázeňství.

Užití odolných materiálů

Termální prameny mají blahodárný vliv na pohybový aparát, jeho minerální složky a zvýšená vlhkost v interiéru však působí agresivně na veškeré zařízení. Proto bylo nutné zvolit velmi odolné povrchové úpravy rámů zasklení.

Maximální soukromí lázeňských hostů

Cílem bylo aby prostředí působilo vzdušně a odlehčeně také díky prosklení. Důležité ovšem bylo také zachovat soukromí a pohodlí hostů. Pracovali jsme tak s grafickými clonami, umístěnými sítotiskem přímo na 4metrová skla.

Závěr

V Teplicích tak vznikl exkluzivní lázeňský komplex, na který z našeho zasklení dohlíží Teplická lvice a návštěvníci si mohou naplno užívat léčivého prostředí tisíciletého pramene.

Statistiky

80 návštěvníků
navýšení kapacity bazénů
1 měsíc
trvala realizace projektu
4 metry
měří individuálně potištěná skla